Sorunuz mu var?
+90 552 893 93 08
info@mustafacemoguz.com

Unipolar Depresyon

Duygular insan doğasının bir parçasıdır. Günlük yaşamda maruz kalınan bir takım durumlar  insanların mutsuz hissetmesine sebep olmaktadır. Ancak bu olumsuz duygular normal koşullarda kısa süreli yaşanmaktadır. Bu tarz olumsuz duyguların normal bir sürece göre daha uzun ve yoğun yaşanıyor olması, bireylerin major depresyon ya da diğer adı ile unipolar depresyon semptomları geliştirmesine neden olabilmektedir.

Unipolar depresyon en geniş tanımıyla, düşük özgüven ve normalde keyif veren aktivitelere yönelik oluşan ilgi kaybına eşlik eden, sürekli ve kalıcı olarak olumsuz ruh halinde olma durumu olarak karakterize edilmektedir. Mental bir bozukluk olan unipolar depresyon aynı zamanda bireylerin aile, iş ve sosyal hayatlarının yanı sıra uyku, beslenme ve genel sağlık durumlarını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Unipolar Depresyon’un Sebebi

Unipolar depresyonun tam anlamıyla sebebi henüz bilinmemektedir. Ancak bu bozukluğu tetikleyen birçok faktör olduğu yapılan araştırmaların sonucunda kanıtlanmıştır. Bireylerin günlük hayatta maruz kaldıkları stresten dolayı beyinde bazı kimyasal dengesizlikler meydana gelmektedir. Bu durum bireylerin ruh halinin stabil olmasını engelleyen önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra, alkol ve uyuşturucu kullanımı, tıbbi rahatsızlıklar ve steroidler de dahil olmak üzere kullanılan çeşitli ilaçlar da unipolar depresyonu tetikleyen faktörlerdendir.

Unipolar depresyon tanısını almak için gerekli semptomlar genellikle bu bozukluğa sahip bireylerin kendisinden, akrabalarından ya da arkadaşlarından bilgi alınarak tanımlanmaktadır.

Unipolar depresyonun belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Hemen hemen her gün sinirli ya da üzgün hissetme,
  • Daha önceden zevk aldığı aktivitelere yönelik ilgi kaybı yaşama,
  • Ani bir şekilde kilo alma ya da verme, iştah durumunun değişmesi,
  • Uykuya dalmada zorluk yaşama ya da normalden daha fazla uyuma ihtiyacı,
  • Huzursuzluk hissi,
  • Enerji kaybı ve sürekli olarak yorgun hissetme,
  • Değersizlik ve suçluluk hissi,
  • Konsantre olma, düşünme ve karar verme konusunda zorluk yaşama,
  • Kendine zarar verme ve intiharla ilgili düşüncelere sahip olma.

Bireylerin unipolar depresyon tanısı almaları için bu belirtilerden en az 5 tanesine sahip olması gerekmektedir.

Unipolar Depresyon ile Başa Çıkma

Unipolar depresyon, psikoterapi ve ilaç desteğiyle giderilen bir bozukluktur. Bunun yanı sıra kendine zarar verme ve intihar eğilimleri olan bireylerin genellikle hastaneye yatırılarak terapi görmeleri  gerekmektedir. Uygulanan terapilerde amaç; bireylere stresle başa çıkma yöntemleri öğretmek, iletişim yeteneklerini geliştirmek, özgüveni arttırmak, hayattan zevk almalarını ve kendi hayatları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak, negatif duygu ve davranış şekilleri yerine daha sağlıklı pozitif davranış şekillerini aşılamaktır. 

Sizlerde bu ve buna benzer durumlarda tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Sağlıklıcakla 

Bir cevap yazın