Sorunuz mu var?
+90 552 893 93 08
info@mustafacemoguz.com

Psikoterapi profesyonel bir terapist ve danışan arasında geçen danışanın davranışsal, duygusal ve psikolojik rahatsızlıklarının tedavisini amaçlayan sözlü ve sözsüz iletişime dayalı tedavi sürecidir. Psikoterapi sürecinde terapist uzmanlaşmış olduğu kuramsal yaklaşımlardan birisini kullanır veya danışanın durumuna göre birden fazla yaklaşımı karıştırarak kullanır. En yaygın kullanılan psikoterapi kuramları şunlardır: Bilişsel Davranışçı Terapi, Psikanaliz , Gestalt Terapisi, Davranışçı Terapi.

Hangi Kuramsal Yaklaşım Bana Daha Uygun?

Her kuramsal yaklaşımın farklı problemlere etkisi farklılık göstermektedir. Psikoloji bilimi her gecen gün gelişen ve büyüyen bir bilim dalı olduğu için kuramların etkili olma seviyesi de bununla paralel olarak artmaktadır. Bu gelişim sürecinde kimi kuramlar daha yaygın kullanılmaya başlanırken kimi kuramların kullanımı seyrekleşmektedir. Hangi kuramın kimin için daha ideal olduğuna karar verirken terapist ve eğer bilgisi varsa danışan etkili olabilir. Günümüz psikoloji dünyasında terapistler tarafından en çok farklı kuramlardan etkilenerek oluşturulmuş Bilişsel Davranışsal Terapi (BDT) tercih edilmektedir.

Kimler Psikoterapik Destek almalıdır?

Psikoterapi Ülkemizde çoğu bireyin düşündüğünün aksine sadece bir psikolojik rahatsızlığı olan bireylerin aldığı bir destek türü değildir. Psikoterapi psikolojik, davranışsal veya bilişsel açı çeken, hayatının zorlu bir döneminde olup profesyonel bir yardım ihtiyacı hisseden, çevreye karşı davranışlarında ve hislerinden memnun olmayan, hayat kalitesini arttırmak isteyen ve kişisel gelişim amaçlayan herkes tarafından alınabilecek bir destek türüdür.

Psikoterapi ne değildir?

Psikoterapi sürecinde profesyonel bir terapist ile danışan sorun odaklı görüşme gerçekleştirir. Psikoterapi bireyin bir arkadaşıyla dertleşmesi şeklinde ilerlemez. Terapist psikoterapi sürecinde danışanın kendini keşfetmesine ve farkındalık oluşturmasına yardımcı olur. Terapist danışana yönlendirici tavsiyeler vermez. Terapist danışanın rahatsız olduğu çevresel faktörleri değiştiremez. Terapist psikoterapi sürecinde danışanın çevresine uyum göstermesine yardımcı olur.

Psikoterapi Sürecinde En Yaygın Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

En yaygın görülen rahatsızlıklar şunlardır: Anksiyete, Depresyon ve Stres.

Uzman Psikolog/Pedagog Mustafa Cem Oğuz

Stajer Psikolog Utku Rauf Karaman

Bir cevap yazın

1 Yorum

  • Bahadır

    Kafamdaki ve toplumun kafasında ki soru işaretlerine ışık tutan öz ve açıklayıcı bir bilgilendirme olmuş.
    Danışmandan takviye alma konusunda beni güçlendirdi
    Teşekkürler