Sorunuz mu var?
+90 552 893 93 08
info@mustafacemoguz.com
Depresyon
Mustafa Cem Oguz > Depresyon

Depresyon Nedir?

Depresyon, bir kişilik özelliği ya da “şımarıklık” değildir.

Depresyon belirtileri kişide zamanla ortaya çıkmaktadır. Belirtiler genellikle karamsar ruh hali ve uyku bozuklukları ile belirir ve zaanla kişinin hayatını olumsuz etkiler. Depresyon belirtileri olan kişiye uzman tarafından depresyon tedavisi uygulandığı zaman kişi ilk bir ay içerisinde olumlu yönde değişir.

Depresyon çeşitleri diğer bir adıyla depresyon türleri kendi içinde sınıflandırılmaktadır.

  • Maskeli depresyon
  • Gülümseyen ve atipik depresyon
  • Yaşlılarda ve menopoz sonrası depresyon
  • Distimik depresyon
  • Doğum sonrası depresyon
  • Çocuklarda ve gençlerde depresyon
  • Postpsikotik depresyon
  • Organik nedenlere bağlı depresyon

Tedavi sureci

Bir seans 50 dakikadır ve seanslar ideal olarak haftada bir kere gerçekleştirilir. İlerleyen süreçte, psikoloğun gözlemlerine bağlı olarak iki haftada bir ve ayda bir olacak şekilde azaltılabilir. Terapinin ne kadar süreceği, kişinin problemine ve terapistle uyumuna göre değişiklik gösterir.

OTEKI SERVISLER

Oyun terapisi, oyuncakların kullanıldığı ya da değişik tarzda oyunların oynanarak çocukların hissel olarak kendilerini ifade edebilmesini sağlayan terapi çeşididir.
Aile ve çift terapisi; değişim ve gelişimi sağlamak adına, aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı, psikoterapinin bir dalıdır.
Kaygı bozukluğunun temel özelliği, kişinin gündelik hayatta karşılaştığı olaylarla ilgili olarak, engelleyemediği aşırı bir endişe ve kuruntulu beklenti (evham) içinde olmasıdır.
Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatristler ve psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür kognitif davranış tedavisidir.
Bireysel terapi danışanın psikoterapistiyle birebir olarak çalışmasıdır. Amaç kişinin, kendisini somatik tepkiler, davranışlar, inanışlar, ilişki problemleri veya duygular olarak gösteren iç sancılarını hafifletmeye yöneliktir.
Grup Terapisi; bir lider psikoterapist yönetiminde, bir grup katılımcının, bir arada psikoterapi aldığı formattır.